Mag je een op maat geassembleerde pc retourneren?

| AE 8863 | Ondernemingsvrijheid | 61 reacties

hardware-software-computer-gollem-huh.jpgInteressante discussie bij Tweakers:

ik heb onderdelen bij Azerty besteld en deze laten assembleren tot een computer. Nu vraag ik me af of ik recht heb om de computer binnen 14 dagen te retourneren, volgens azerty niet omdat het een op maat bestelde computer betreft, maar op internet kom ik verschillende meningen hierover tegen.

De wet zegt dat je bij een online aanschaf altijd recht hebt het bestelde binnen 14 dagen na ontvangst te retourneren, behalve in een paar specifiek genoemde gevallen (art. 6:230p BW). Eentje daarvan gaat over maatwerk, maar de tekst van het artikel is iets specifieker:

de levering van volgens specificaties van de consument vervaardigde zaken, die niet geprefabriceerd zijn en die worden vervaardigd op basis van een individuele keuze of beslissing van de consument, of die duidelijk voor een specifieke persoon bestemd zijn;

Het gaat hier om een computer waarvan de onderdelen standaard en geprefabriceerd zijn. Zou je een doos losse onderdelen bestellen, dan is er geen twijfel mogelijk: die doos mag terug en je geld ook. (Hooguit met aftrek van eventuele schade door het zelf in elkaar zetten om te testen.) Maar de winkel zet het product hier in elkaar, en gaat daarbij af op de specificaties van de consument. Kun je die computer dan een zaak noemen die op zo’n individuele keuze is vervaardigd?

De ACM vindt van niet:

Hieronder staan voorbeelden van situaties waarbij de bedenktijd gewoon geldt. En waarvoor dus geen uitzondering geldt: (…) Computers die zijn samengesteld op verzoek van de consument.

Helaas staat er niet bij waarom. Gezien de andere voorbeelden (kleding in verschillende maten, standaard maten gordijnen) denk ik dat het argument is dat de keuzeruimte van de consument te beperkt is. Of het zit hem in de relatief kleine moeite van het assembleren en disassembleren bij computers. Een maatpak kun je niet terugdraaien naar een rol stof, een computer kan wel weer terug naar een doos onderdelen die opnieuw verkocht kunnen worden.

Wat vinden jullie? Moet een computer op maat retourneerbaar zijn (uiteraard zonder schade en grappen) of gaat dat te ver?

Arnoud