Nederlandse ambtenaren mogen de Chinese chatbot DeepSeek niet gebruiken, bevestigt een woordvoerder van staatssecretaris Zsolt Szabó. Dat meldde Nu.nl vorige week. De reden is niet de zorg om persoonsgegevens, maar “China is een van de landen met een offensief cyberprogramma gericht tegen Nederland.” Software uit dergelijke landen gebruiken wij niet.
Bij Tweakers leggen ze uit:
De Rijksoverheid hanteert sinds 21 maart 2023 een appbeleid dat ontraadt om apps uit landen met een offensief cyberprogramma tegen Nederland te gebruiken op mobiele werkapparatuur, omdat deze spionagegevoelig kunnen zijn. Voor zakelijke mobiele apparaten uitgegeven door de Rijksoverheid wordt dan ook vooraf bepaald welke apps kunnen worden geïnstalleerd en gebruikt.Dit staat dus geheel los van de zorgen over censuur, beveiliging van persoonsgegevens of schending van vertrouwelijkheid, waar de meeste afnemers van AI-diensten zich zorgen maken.
Dergelijke zorgen zijn er natuurlijk net zo goed bij DeepSeek als bij zeg ChatGPT. We lezen er vooral meer over omdat ook de Amerikanen deze keer verbaasd zijn – hoezo zijn het andere landen die persoonsgegevens stelen en bedrijfsgeheimen hergebruiken?
DeepSeek is in zoverre uniek dat het onderliggende model ook als open weights model beschikbaar is. Je kunt het dus in een eigen datacenter draaien, afgeschermd tegen meekijken door wie dan ook.
Wel blijven dan zorgen over auteursrechtinbreuk (net zoals bij alle grote modellen) en hier specifiek de alignment van de antwoorden: het lijkt erop dat pro-China standpunten verwerkt zijn in de trainingsdata, wat niet noodzakelijkerwijs overeenkomt met fundamentele Europese normen en waarden.
Arnoud