Een reis boeken en dan toch weer annuleren, hoe doe je dat?
Het is vakantietijd, dus tijd om lekker op reis te gaan (lekker thuisblijven mag ook natuurlijk). Maar soms zijn er omstandigheden waaronder je de reis toch af wilt zeggen. En dan wordt het juridisch, want mag dat zomaar? Ik kreeg de afgelopen tijd veel vragen van mensen die via internet een reisje hadden geboekt en daar nu weer vanaf willen. Dat is lastig.
De meest genoemde optie is de Wet Koop op Afstand. Je mag op zich aankopen en diensten die je via internet bestelt, binnen zeven werkdagen weer opzeggen. Maar die wet geldt nou net niet (art. 7:46i BW) voor diensten die logies, vervoer, het restaurantbedrijf of vrijetijdsbesteding betreffen - tenminste als daarbij een datum is afgesproken wanneer de dienst geleverd zal worden. (Ik heb me al eens eerder afgevraagd waarom dat niet kan trouwens.) Bestel je dus een vliegticket of boek je een hotel via internet, dan kun je via deze regeling dus niet opzeggen of annuleren.
De algemene voorwaarden van de hotelier, vervoerder, vliegmaatschappij of andere dienstverlener biedt vaak wel een mogelijkheid voor annuleren, maar daar staat in het algemeen (haha) een boete tegenover. Die kan zelfs oplopen tot de volledige prijs van de dienst. Ik vraag me af of je dan nog van annuleren kunt spreken?
Wie bij een lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen (ANVR) een reis boekt, doet dat onder de standaard ANVR-voorwaarden. Deze voorwaarden hanteren een getrapte boete bij annuleren. Wie minstens 42 dagen vóóraf annuleert, is alleen de aanbetaling kwijt. Annuleer je korter vooraf dan dat, dan wordt de boete hoger. Maar de hele reissom ben je pas kwijt als je op de vertrekdag zelf annuleert.
Niet alle dienstverleners zijn bij de ANVR aangesloten. Zo is vrijwel geen enkele vliegmaatschappij dat. Een vliegticket kun je dus niet annuleren. Of nou ja, je kunt wel annuleren maar je geld krijg je niet terug.
Er is echter één bijzondere categorie reizen waarbij iets meer mogelijheden bestaan: de pakketreis. Daarvan is sprake als je een georganiseerde reis boekt die inclusief vervoer, verblijf (van minstens 24 uur) en een toeristische dienst die een significant deel van de reis uitmaakt is. Zeg maar een weekje Egypte inclusief bezoek aan de piramiden, of een geheel verzorgde cruise met bezoek aan diverse Caribische gebieden. Een boeking van alleen een reis of zelfs reis met verblijf valt er niet onder; het pakket moet ook een “toeristische dienst” omvatten. Wel mag die dienst gratis erbij zitten. Krijg je dus een voucher voor een gratis bezoek aan het Colosseum bij je vliegreis met hotel naar Rome, dan is sprake van een pakketdienst.
Op grond van art. 7:503 BW mag je als reiziger de pakketreis te allen tijde annuleren. Je moet dan als reiziger “de schade die de organisator daardoor lijdt” vergoeden. En dat schadebedrag is maximaal de totale reissom. Geen schadevergoeding mag worden geëist als de oorzaak van annuleren niet aan de reiziger toe te rekenen is.
Hoe bepaal je nu die schade? Als de reisorganisatie lid is van de ANVR, dan zijn de bedragen in die algemene voorwaarden bedoeld als schatting daarvan. Je mag als reiziger proberen aan te tonen dat de werkelijke schade lager is, en dan wordt het annuleringsbedrag verminderd (zie artikel 9 lid 4). In dit vonnis vond de kantonrechter het ook bij annulering binnen 3 minuten na boeking redelijk om de 40% annuleringskosten toe te kennen. Het reisbureau liep immers winst mis door de annulering, en “het in rekening gebracht percentage van 40% komt de kantonrechter niet onredelijk voor” om deze winst te compenseren. Dit lijkt me een ietwat eigenaardige redenering: het reisbureau loopt immers bij elke annulering winst mis. Het is toch niet de bedoeling dat je dat als reiziger altijd maar moet compenseren.
Mochten de algemene voorwaarden van je reisbureau strenger zijn (bv. door te bepalen dat je altijd de volledige reissom moet betalen bij annuleren), dan kun je ze ongeldig verklaren met een brief naar het reisbureau. Van artikel 7:503 mag niet in het nadeel van de reiziger worden afgeweken.
Mijn ervaring is echter wel dat reisbureaus een van de stugste soort clubs zijn om je recht te halen als consument. Zonder rechtsbijstandsverzekering kom je vrijwel nergens. En dat is jammer, want het zijn vaak toch flinke bedragen.
Arnoud
Tags:



Mike | 23 juli 2009 @ 13:08
Ik begrijp je betoog, echter als je een pakketverzekering hebt dan heb je vaak een doorlopende annuleringsverzekering, waardoor je meestal schadeloos gesteld wordt. Ik heb laatst noodgedwongen moeten annuleren. Dit was meer dan 60 dagen van te voren, toch kostte me dat 240 euro. Ik vond dat idd wat veel, echter omdat de reden legitiem was vergoedde mijn reisverzekering het zonder problemen.
Nu vraag ik me idd wel af wanneer je 70 dagen van te voren boekt en 5 dagen later annuleert vanwege ziekte, of 240 euro op een reis van 1750 euro redelijk is. De reis had al een vertrek garantie. (Groepsreizen hebben een kritieke massa (max groepsgrootte / 2 + 1). De reisorganisatie had op wat administratie kosten na niet echt geleden lijkt me, het geheel was volledig online geboekt.
Bert van Loo | 23 juli 2009 @ 20:23
Precies Mike, zeker als je regelmatig reist ben je aan jezelf verplicht een doorlopende reis- annuleringsverzekering te hebben. Dat is feitelijk het hele eieren eten. Onlangs van Transavia een heel klein deel van de luchthavenbelasting teruggekregen (net iets meer dan de postzegel) en de rest van de verzekering.
Iets anders is dat de termijnen en de bedragen van restitutie bij overmacht en/of wanprestatie door de touroperators, vaak duidelijk eenzijdig onredelijk zijn.
Het vonnis waar Arnoud naar verwijst is van een gedaagde die in persoon procedeert en zeker niet het onderste uit de kan heeft gehaald, heel jammer.
Anja van Kesteren | 24 september 2009 @ 21:56
Wij hadden 5 nachten geboekt in een hotel, echter na 2 nachten moesten wij wegens familieomstandigheden onverwachts vertrekken.
We hebben ’s morgens bij het ontbijt keurig met de dienstdoende dame afgerekend…zij heeft een rekening opgemaakt voor het verblijf van de 2 nachten die wij in het hotel hebben doorgebracht!
Tot onze verbazing hebben wij alsnog een rekening thuisgestuurd gekregen en vindt de eigenaar van het hotel dat wij de volledige 5 nachten moeten betalen!
Is dit redelijk? Bestaat er een artikel waar wij ons op kunnen beroepen?
Bedankt voor uw genomen moeite!
Arnoud Engelfriet | 25 september 2009 @ 9:19
Bij annuleren op zo’n laat moment (tijdens de reis) is het op zich redelijk dat er extra kosten in rekening worden gebracht. Die kamer raakt men waarschijnlijk niet meer kwijt op zo’n korte termijn en u had die nu eenmaal gereserveerd. Maar veel zal afhangen van wat er in de algemene voorwaarden van het hotel staat.
Verder is het vreemd dat u eerst een rekening voor 2 dagen krijgt en daarna alsnog voor 5 dagen. Heeft die mevrouw gezegd dat dit de rekening voor alles was, of alleen een voorlopige rekening bijvoorbeeld? In het eerste geval kunt u zich daarop beroepen jegens het hotel.
Ook zou u eens kunnen kijken bij uw annuleringsverzekering of zij dit dekken, het is een vorm van schade als gevolg van uw annulering.
F.A.M. de Bray | 25 september 2009 @ 10:25
Beste Arnoud, hoewel laat, even een reactie op persoonlijke titel. Werkzaam bij een touroperator en verantwoordelijk voor juridische zaken, wil ik graag nog reageren nu onze branche niet geheel objectief wordt gepresenteerd. Met name omdat je aangeeft dat “reisbureaus de stugste soort clubs zijn om je recht te halen als consument”. Allereerst vergeet je te vermelden dat niet het reisbureau, maar de reisorganisator de aan te spreken persoon is (7A:500 en ANVR-reis- en Boekingsvoorwaarden). De reisorganisator is aansprakelijk in het geval van geschillen. Het reisbureau kan in ieder geval niet ‘het stugste soort club zijn waar je ze voor houdt’. Daarbij kennen de meeste reisorganisaties aangesloten bij het ANVR, wel degelijk een eenzijdige optie-termijn van 5 dagen tot 6 weken voor vertrek. Dit kan iedereen navragen bij een bij het ANVR-aangesloten reisbureau of aan de touroperator (reisorganisatie). Daarbij vraag ik me af wat er vreemd is aan het vragen van annuleringskosten vanwege omzetverlies en kosten die wij gewoon moeten betalen aan onze leveranciers, zoals airlines en hoteliers. Niemand vindt het vreemd dat men een boeteclausule in een koopovereenkomst voor een huis kent bij overschrijding van de termijn van het financieringsvoorbehoud. Een bedenktijd kan men dus doorgaans verzoeken. De termijn tot 6 weken voor vertrek heeft uiteraard te maken met de logistieke processen en een voorraad die je niet weer even wegzet en over een jaar nog eens kunt verkopen. Verder onderkennen de bij de ANVR aangesloten organisatoren ook voor eigenvervoer-reizen nagenoeg altijd de toepasselijke ANVR-Reisvoorwaarden. Indien je dus een paar nachten in slechts een accommodatie boekt, zonder verdere diensten af te nemen, ben je gedekt door deze voorwaarden. Het moge voorts bekend zijn dat er geen branche is die een zo zware risico-aansprakelijkheid kent onder EG 90/314 als de reisorganisator die pakketreizen aanbiedt. Faillissementsbescherming (waar vind je dat ?!), een Calamiteitenfonds, aan te spreken op het gehele pakket of zich dit nu bij het hotel voordoet, de airline, de transfer etc, ? En je recht halen hoeft niet met een rechtsbijstandverzekeraar. Ieder ANVR-lid is aangesloten bij de Geschillencommissie en men kan op de site van hen allerlei uitspraken (jurisprudentie zo men wil) lezen om te bezien tot welke consequenties een klacht kan leiden. Vergelijk dan je positie eens indien je een los ticket boekt bij een airline, en bekijk dan nog eens waar men zijn rechten beter beschermd heeft.
Reisboeken | 21 februari 2010 @ 15:19
Zelf vind ik het ook niet echt onlogisch om een schadeloosstelling toe te kennen (als is het maar of fakkers af te schrikken), voor wij echt gratis wil kunnen annuleren, boek via Booking.com … aanrader !
Bert van Loo | 21 februari 2010 @ 16:30
Het woord REISBOEKEN zijn boeken die over REIZEN gaan.
Een REIS BOEKEN zijn twee woorden, het eerste is een zelfstandig naamwoord en het tweede een werkwoord.
Lijkt verder meer op een verkapte reclame.
Joke | 22 februari 2010 @ 22:03
wanneer ik nu gister een internetreis geboekt heb, en vandaag wil annuleren omdat ik uit de rescenties het spaans benauwd krijg over de accomodatie, de reis, enz…. Hoe werkt dit dan? Volgens mij kan ik toch nog annuleren omdat het pas 1 dag geleden geboekt is? Zitten hier kosten aan verbonden? Er wordt door zo’n touroperator vast nog geen actie ondernomen voordat er een aanbetaling is gedaan?
Ik wil het eigenlijk omzetten in een andere reis.
Ik heb nu natuurlijk nog geen aanbetaling gedaan, bestaat er niet zoiets van een paar dagen “kosteloos” bedenktijd?
Arnoud Engelfriet | 22 februari 2010 @ 22:44
Nee, die is er niet - tenzij in de algemene voorwaarden van de reisorganisatie staat van wel. Volgens de wet moet je vooraf die recensies lezen en inschatten of je het aandurft.
Sam | 24 juli 2010 @ 1:30
en dan deze… heb net via vakantiediscounter een hotel geboekt voor 7 nachten en zie direct daarna (omdat ik nog wat meer foto’s zocht) dat het zelfde hotel in zelfde periode bij booking.com ruim 250 e goedkoper is in totaal… vakantiediscounter roept op site over laagste prijsgarantie! Kansrijk om terug te krijgen of kansloos?
Bert van Loo | 24 juli 2010 @ 12:07
Tenminste omgaand deugdelijk per aangetekende brief aanspreken op ‘discounter’ en die genoemde ‘laagste prijs garantie’. Concreet het verschil terug vorderen. Zeggen zo nodig de Consumentenbond te zullen inschakelen. De vraag of er kans op succes is wordt dan vanzelf beantwoord.
www.bertvanloobv.nl
Sam | 26 juli 2010 @ 9:36
@ Bert: De firma ‘de vakantiediscounter’ via de mail wijzen op verschil en onder druk zetten, was in dit geval al voldoende. Reis is door hen geannuleerd, geld wordt teruggestort en ik kan zelf andere reis boeken. Viel me alleszins mee, te meer omdat men aangaf dat hun reis een ‘ingekochte pakketreis’ is en in die zin niet vergelijkbaar met een ‘direct seller’, dus laagste prijs garantie formeel niet van toepassing want ‘ander product’. maar men snapte dat het verschil wel heel groot was, dus ging men toch akkoord. Plusje dus voor de vakantiediscounter. Soms zit het mee. dank voor je reactie nog!
n. van klingeren | 26 juli 2010 @ 10:35
Goede dag,
ik heb via internet een een 2 daagse reis met p. langhout reizen geboekt. nou ja geboekt: er is als zijnde een grap vanachter mijn pc (niet ik) op een feestje in een dronken toestand een 2 daagse reis naar warnerbros duitsland geboekt op mijn naam met 1 hotel overnachting voor 2 personen. kosten 160,-
ik heb daar een bevestigings mail voor ontvangen en ben een dag erna direct gaan bellen. de reis zou 5 dagen later zijn en ik moest een annulerings mail sturen. dit heb ik gedaan en daarin ook de situatie uitgelegt. de annulering is nu inmiddels een feit, maar ik moet wel 75% van de totaal prijs betalen!!! weet iemand hoe dit zit en of ik hier wat tegen kan doen?
ze hebben van mij mijn gegevens met een verkeerd woon adres, geen rekening nummer en ik heb ook nog 0,0 aanbetaald. wel moet ik nou 85,- aan ze betalen.
mvg,
Niels van Klingeren
Bert van Loo | 26 juli 2010 @ 11:17
Dit lijkt me te ontaarden in een weinig serieuze discussie (grappen en dronken toestanden). Gewoon betalen.
MathFox | 26 juli 2010 @ 12:48
Bert, de “grappenmaker” laten betalen voor deze misplaatste grap.
Als er een overeenkomst is gesloten, is dat niet met NvK. Ik had nooit een annuleringsmail gestuurd, maar een email met de mededeling dat de overeenkomst nooit aangegaan is.
Internetrecht door Arnoud Engelfriet | 20 mei 2011 @ 8:35
Hoe kan ik de reserveringskosten bij mijn ticket annuleren?…
Een lezer vroeg me:
Ik heb vandaag telefonisch theatertickets gekocht. Aan de telefoon werd mij alleen een totaalbedrag vermeld, maar werd niet vermeld dat er sprake is van “reserveringskosten”. Toen ik de tickets ontving, bleek er maar l…
c | 29 mei 2011 @ 17:56
Goededag,
Ik heb een vraagje ,
Mijn vriend en ik gaan trouwen in griekenland en ik had een reis voor me vriendin en der man geboekt .
Maar door dat zei zwaar geestelijk ziek is kunne we onze vriendschap niet meer voort zetten en hebben we ook hele erge ruzie gekregen.
We willen de reis annuleren bij sunweb zou kan kunnen denk je ?
Want we willen niet dat onze trouwerij verziekt word door hun !
Hoop dat iemand me kan helpen?
En nog een vraagje kan zei als zei het boekings nummer van mij week en de klant gegevens mijn boeking veranderen zonder dat ze mij is ?
Want dat ziet niemand door de telefoon .
Alvast bedankt hoor ! groetjes
Frieda | 11 juni 2011 @ 15:59
Ik heb samen met mijn vriend een reis geboekt naar Turkije. (op zijn naam, maar wel zelf betaald.) Onze relatie is momenteel waardeloos en hij zou eigenlijk het liefst de reis afzeggen. Hoe werkt dit en hoeveel krijg ik terug? We hebben een annuleringsverzekering. En ons vertrek is a.s. dinsdag om 6.30 van Schiphol. Kan iemand mij een advies geven. A>U>B>
Machiel van der Schijff | 16 september 2011 @ 16:37
Ik ben opgelicht. een reis aanmeldings formulier voltooid waarbij ik dan ook een folder mee kreeg, een gratis reis en een die ik zelf moest betalen.
als ik dit annuleer moet dit binnen 7 dagen. Alsnog moet ik het reis verzekerings pakket betalen plus 15% van het totaal bedrag.
mijn probleem is naamlijk dat: dit kan per brief of e-mail, echter geen e-mail adres, ook niet op internet te vinden, wel een ander adres als op de aanmeldings formulier en ook een ander postcode, wel de zelfde plaats.
op de aanmeldings formulier is een ander naam van de reisbureau dan op de folder maar weer het zelfde plaats en daar is ook geen handtekening van de adviseur aleen twee vraagtekens en geen melding waar wij overnachten.
Waar ik mij zorgen om maak is dat een brief te lang zal nemen om zijn bestemming te bereiken.
Ik hoop van harte dat u mij kunt adviseren wat mij nu te doen staat.
Met vriendelijke groet.
Michael.
Wim ten Brink | 16 september 2011 @ 19:55
Is het Michael of Machiel?
Om welk reisbureau gaat het eigenlijk?
Overigens, bij opzeggen per brief telt volgens mij de verzend-datum en niet de ontvangst-datum, hoewel ik een dergelijke brief wel aangetekend zou versturen zodat je bewijs hebt dat je deze binnen die 7 dagen hebt verstuurd.
De kans bestaat echter ook dat je bent opgelicht door een nep-reisbureau. Ik hoop dat je nog niet hebt betaald want het klinkt een beetje verdacht. Vandaar dus: om welk reisbureau gaat het? (URL?)