Juridisch de hand lichten voor een YouTuber/influencer, het kan

| AE 11131 | Ondernemingsvrijheid | 5 reacties

Verzoeker wenst de bevoegdheden te verwerven van een meerderjarige, zo begint een beschikking van de rechtbank Gelderland. Ik kreeg deze van een lezer met de vraag of dat normaal is, omdat het gaat om een zestienjarige die een eigen bedrijf runt als Youtuber/influencer. Kun je vanwege zoiets ineens meerderjarig verklaard worden? Het korte antwoord: ja, dat is normaal en dat kan.

Een persoon van zestien kan op zich geen rechtshandelingen verrichten, zo staat in de wet (art. 1:234 BW). Behalve rechtshandelingen die normaal zijn voor iemand van zijn of haar leeftijd. Nu doen zestienjarigen veel, en zitten er ook behoorlijk wat op Youtube elkaar te influencen, maar een eigen bedrijf beginnen en daar ook nog redelijk succesvol in zijn is nog niet echt gebruikelijk te noemen.

Het voelt nogal oneerlijk -en ook wel onhandig- om bij zo’n ondernemer te zeggen, ga maar voor alles een handtekening bij je moeder halen. Daarom kent de wet het systeem van handlichting: de rechter bepaalt dan dat je “bepaalde bevoegdheden van een meerderjarige” krijgt, zodat je zelfstandig die handelingen kunt verrichten en je ouders daar geen invloed op hebben. (En er ook niet voor aansprakelijk zijn, trouwens).

In dit geval ging het verzoek redelijk soepel, omdat de ouders ermee instemden en de rechtbank ook niets raars in het dossier ziet. De jongeman wordt toegestaan om alles te doen dat nodig is voor zijn bedrijf, waaronder het aangaan van overeenkomsten tot een bedrag van € 5.000,00 en het verrichten van betalingen tot € 500,00. Hij mag geen onroerende zaken of effecten verwerven of verkopen, dat kan echt pas als hij achttien is.

Een praktisch punt is nog dat de wet zegt dat een handlichting in de Staatscourant en twee dagbladen vermeld moet worden. Dat vinden kantonrechters al een paar jaar zeer onpraktisch, vandaar dat ze er voor gekozen hebben hun beschikking via rechtspraak.nl te publiceren met (in dit geval) de verplichting om het nog wel in een regionaal dagblad te publiceren.

Arnoud

Er zitten minderjarigen in mijn spel!

| AE 2761 | Informatiemaatschappij | 15 reacties

inschrijven-leeftijd.pngEen lezer vroeg me:

In het online spel dat ik speel, zie ik steeds vaker minderjarige deelnemers. Het spel kent volgens mij geen minimum-leeftijd maar vereist wel dat minderjarigen met toestemming van hun ouders spelen. Ik krijg niet de indruk dat die deelnemers die toestemming hebben. Welke verantwoordelijkheid heb ik als volwassen speler tegenover die minderjarige spelers, of tegenover het beheer?

Als deelnemer heb je geen speciale verantwoordelijkheden of plichten als je ontdekt dat andere deelnemers minderjarig zijn. Minderjarigheid is -in het contractenrecht- een kwestie tussen de contractspartijen, de deelnemer en het beheer dus. Als deelnemer heb je niets te maken met die contractuele relatie. Iedere deelnemer heeft een eigen contract met het beheer, en de (on)geldigheid van één contract staat volstrekt los van de andere contracten, en van de relatie tussen die contracthouders onderling.

Het beheer mag eisen dat deelnemers zestien (of achttien) jaar of ouder zijn, en mag redelijke maatregelen invoeren om dit af te dwingen. In de praktijk gaat het meestal goed, omdat je er niets van merkt dat iemand minderjarig is. Een 14-jarige kan ook prima discussiëren op een forum of meedoen aan een spel. Als minderjarigen moeten betalen, dan wordt het lastig. En bij profielen van minderjarigen ligt er ook een probleem: de privacywet verbiedt dat, zonder toestemming van de ouders.

Maar nogmaals, dit is allemaal een probleem tussen de deelnemer (en diens ouders) en het beheer. Heeft het beheer de leeftijd gecontroleerd en toestemming van de ouders gekregen, dan mag een minderjarige probleemloos meedoen. Zijn relatie tot medespelers is dan niet anders dan die van de volwassen spelers. Of je met zo iemand wilt samenspelen, is een andere kwestie, maar dat is meer iets van persoonlijkheid.

Hooguit zou je als medespeler het beheer kunnen tippen: “Weten jullie wel dat persoon X eigenlijk 13 jaar is”. Als het beheer dat nog niet wist, dan kunnen ze met zo’n klacht op onderzoek uitgaan en eventueel persoon X uitsluiten totdat diens ouders zich melden met de goedkeuring. Als het gaat om een site die voor volwassenen bedoeld is (bijvoorbeeld vanwege erotische inhoud, die niet aan zestienminners mag worden getoond), dan lijkt me zo’n tip bijna verplicht, omdat je dan heel theoretisch kunt zeggen dat je anders medeplichtig wordt aan het laten vertonen van erotiek aan zestienminners (art. 240a Strafrecht). Maar dat is echt een extreme uitzondering.

Iets realistischer: je komt een speler tegen met een betaald premiumaccount of met vele dure spullen waarvan je weet dat die met echt geld zijn gekocht. Je ontdekt dat die persoon twaalf is en hij/zij zegt dat zijn ouders er niets van weten. Moet je dan iets doen? Moreel gezien: misschien. Juridisch gezien: nee. Je kúnt hier niets mee, want dit raakt jouw contractuele relatie tot het beheer niet.

Arnoud